Las Fiestas del Pilar

Święta Pilar (Święta Kolumny/Filaru) niewątpliwie zasługują na osobny wpis. Są to niewątpliwie najbardziej charakterystyczne uroczystości Saragossy. Obchodzone są w październiku, a w ich czasie la ciudad se vuelve loca, czyli miasto szaleje. Nie oznacza to jednak czysto hedonistycznej zabawy i dużej ilości wina, którym (fatkycznie) spływają ulice miasta, ale rownież ożywienie kultu religijnego i niezwykłego szacunku, jakim mieszkańcy miasta darzą niepozorną, choć bogato przyodzianą na ten okres figurkę Maryi. To ona jest w centrum tych świąt i w centrum placu przy bazylice: wznosi się na swoistym kopcu stworzonym z kwiatów w czasie ofiarowania kwiatów przez mieszkańców (Ofrenda de flores a la Virgen del Pilar) i każdy chcę ją choć raz zobaczyć (ciągłe tłumy ludzi, które ją otaczają nie sprzyjają spokojnej refleksji w jej obecności).

Mieszkańcy Saragossy bardzo angażują się we wszystkie uroczystości. Wielu z nich sięga po tradycyjne stroje, które sprawiają, że wyglądają jeszcze piękniej i atrakcyjniej, a na pewno bardziej hiszpańsko, niż zwykle. Każda dzielnica chce dać lub pokazać coś od siebie. Świętom często towarzyszy Krajowy Festiwal Joty (czyt. choty), w trakcie którego można spróbować dać się uwieść tym specificznym pieśniom oraz tańcowi, które stanową aragoński (i mniej imponujący, ale często bardziej autentyczny) odpowiednik flamenco. Pite ze specyficznych pęcherzy czerwone wino towarzyszy mniej religijnym czy tradycyjnym celebracjom.

Ważnymi elementami są również przemarsz  gigantes y cabezudos, czyli znanych z innych miast Hiszpanii postaci z wielkimi głowami, które w odróżnieniu od pełnych godności gigantów mają bardziej komiczny charakter, a także la feria taurina, czyli korrida, która ma odbywa się na Plaza de los Toros (La Misericordia) w Saragossie. Na szczęście w centrum miasta to wydarzenie jest właściwie niezauważalne (plac jest w sporej odelgłości od casco historico, czyli starówki). Nikt z moich hiszpańskich znajomych nie popiera tego typu rozrywki.

Ostatnim fenomenalnym wydarzeniem świąt jest odtworzenie różańca w postaci procesji monumentalnych szklanych latarnii (Rosario del cristal). Każdą z nich prowadzi spora grupa mężczyzn i każda reprezentuje inną stacje różańca. Jest to przedziwna tradycja, ale prowadzone późnym wieczorem olbrzymie latarnie w kształcie Bazyli del Pilar czy wielkiego statku, robią wielkie wrażenie. W ciągu roku można je wszystkie obejrzeć w dedykowanym im muzeum (Museo de los Faroles y Rosario de Cristal) w koście św. Piotra Nolasco.

WP_20150321_13_02_09_Pro.jpg

Jedna z latarnii

Święta Pilar mogą okazać się dosyć męczące, bo w czasie ich trwania, gdziekolwiek się nie obejrzymy, będzie nam towarzyszy bardzo wielu ludzi. Ja osobiście bardzo polecam wzięcie w nich udziału, bo są ciekawe, egzotyczne i łączą sporo ciekawych elementów składających się na hiszpańską tożsamości.

Na koniec utwór znanej hiszpańskiej piosenkarki, która pochodzi z Saragossy, dotyczącą tego, jak jej w dzieciństwie powtarzano, że będzie śpiewać joty.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s